fbpx

Czaszkowo-Krzyżowa

Terapia czaszkowa wywodzi się z osteopatii czaszkowej, rozwiniętej przez amerykańskiego lekarza osteopatii W.G. Sutherland’a, który w latach 30. XX wieku odkrył minimalny ruch wszystkich kości czaszki względem siebie. Pracę i odkrycia Sutherland’a kontynuowali liczni terapeuci, m.in. Becker, Upledger, Sills i Jealous, wnosząc do metody własne doświadczenia.

Rytm czaszkowo-krzyżowy powstaje w obrębie czaszki i zostaje przenoszony przez płyn mózgowo-rdzeniowy m.in na struktury powięziowe, mięśniowe i kostne całego ciała. Zaburzenia strukturalne powstałe w wyniku urazów przeciążeń mogą powodować zaburzenia rytmu czaszkowo-krzyżowego co może mieć wpływ na stan zdrowia.

Terapia czaszkowo-krzyżową wykorzystywana jest zarówno jako terapia podstawowa, jak i terapia uzupełniająca inne metody fizjoterapeutyczne.

INFORMACJA DLA PACJENTÓW

Jak wygląda zabieg?
Pacjent w czasie zabiegu leży w ubraniu na kozetce, a terapeuta za pomocą delikatnych mobilizacji pracuje na różnych strukturach układu czaszkowo-krzyżowego (m.in. na kościach czaszki, oponie rdzenia kręgowego, przeponie, kości krzyżowej).

Wskazania do terapii czaszkowo-krzyżowej?
Ortopedia: stany po urazach i wypadkach, stany po zabiegach chirurgicznych, bóle kręgosłupa, wady postawy ciała, dysfunkcje w obrębie narządu ruchu (zmiany zwyrodnieniowe, zespoły przeciążeniowe, ograniczenia ruchomości itp.).

Neurologia: napięciowe bóle głowy, migreny, zaburzenia równowagi, urazy rdzenia kręgowego, urazy czaszkowo-mózgowe, zespoły korzeniowe, dyskopatie, przewlekłe choroby neurologiczne, zaburzenia funkcji zmysłu słuchu, wzroku, węchu i smaku.

Ginekologia i położnictwo: urazy okołoporodowe matki i dziecka, bóle menstruacyjne, wysiłkowe nietrzymanie moczu, bezpłodność, bóle pleców w trakcie ciąży.

Pediatria: nadpobudliwość, dysleksja, autyzm, choroby rozwojowe i genetyczne (np. mózgowe porażenie dziecięce).

Laryngologia: zaburzenia w obrębie aparatu mowy, problemy z przełykaniem.

Onkologia: wspomaganie procesu leczenia onkologicznego.

Inne: zaburzenia snu, stany lękowe i depresyjne, chroniczne zmęczenie, zaburzenia koncentracji, bruksizm.

Jakie są przeciwwskazania do terapii?

  • stany wymagające interwencji medycznej (np. zatrucia, gorączka, krwawienia, duszność, złamania, stany zagrożenia życia),
  • nieleczone nadciśnienie tętnicze,
  • zaawansowana choroba wieńcowa,
  • pierwszy trymestr ciąży, ciąża zagrożona (in vitro, liczne poronienia),
  • aktywne fazy chorób psychicznych,
  • wodogłowie, wzmożone ciśnienie wewnątrzczaszkowe.

Zapraszamy
do kontaktu i rezerwacji terminu